Fractal: Z Polkadotem przeciwko duopolowi Google i Facebooka

Exclusive: Fractal – z Polkadotem przeciwko Google i Facebookowi

Rynek reklamy jest kontrolowany głównie przez dwie ośmiornice danych: Google i Facebook. Fractal chce rozbić ten duopol i stawia m.in. na technologię Polkadota. Otrzymaliśmy ekskluzywny wgląd w projekt whitepaper, który ma zostać opublikowany 4 lutego.

Fractal chce zrewolucjonizować Internet – a konkretnie biznes reklamowy w sieci. Obecnie znajduje się to w rękach kilku dużych graczy. Mianowicie Google i Facebook, które zbudowały duopol na reklamę w internecie. Dotyczy to również danych klientów korzystających z reklamy. Każdy, kto chce umieszczać ukierunkowane reklamy, jest w tym celu Profit Revolution uzależniony od ośmiornic gromadzących dane. Fractal chce teraz przeciwdziałać scentralizowanemu biznesowi reklamowemu za pomocą alternatywy opartej na blockchain. Misja: przełamać asymetryczną dystrybucję informacji w sieci i uczynić z danych użytkowników dobro wspólne bez naruszania prywatności poszczególnych użytkowników. Wszechobecne pliki cookie, które dokumentują zachowania użytkowników podczas przeglądania stron internetowych, powinny więc odejść do przeszłości. Aby tego dokonać, Fractal opiera się na technologii blockchain firmy Polkadot.

Polkadot pozwala nam na wykonanie wielu transakcji niskim kosztem w sieci. Dzięki temu po raz pierwszy możliwe jest rozwiązanie problemu sprzeczności między prywatnością użytkownika a weryfikowalnością danych. Oznacza to, że użytkownicy mogą kontrolować własne dane związane z reklamami, a tym samym kontrolować dostęp do tych danych, podczas gdy nabywcy danych, tacy jak wydawcy lub reklamodawcy, mogą weryfikować ich autentyczność. Inne systemy albo rozwiązują to centralnie – a zatem nie są otwarte i mniej przyjazne dla użytkownika – albo danych nie da się zweryfikować. Możemy teraz po raz pierwszy rozwiązać tę sprzeczność,

Założyciel i dyrektor generalny Fractal Julian Leitloff mówi

Jutro, 4 lutego, startup planuje opublikować wstępną wersję whitepaper na temat protokołu Fractal. BTC-ECHO miało już wyłączną możliwość przyjrzenia się temu z wyprzedzeniem.

Whitepaper opisuje ekosystem, którego uczestników można podzielić na pięć różnych ról: Reklamodawcy (Advertisers), Użytkownicy (Users), Weryfikatorzy (Verifiers), Ubezpieczyciele (Insurers) i Świadkowie (Attesters).

Reklamodawcy publikują w protokole Fractal żądanie (Ad Buy), które musi zawierać następujące informacje: Docelowa grupa odbiorców (np. narodowość, przedział wiekowy, zainteresowania), pożądana reakcja użytkownika (np. pobranie aplikacji lub wykupienie subskrypcji), cena płacona przez reklamodawcę za każdą udaną interakcję użytkownika (Bid Price) oraz całkowity budżet kampanii.

Reklamodawcy wpłacają część wyznaczonego budżetu kampanii do portfela depozytowego, zwanego Ad Escrow. Ma to na celu zapobieganie atakom spamu.

Użytkownicy zachowują kontrolę nad swoimi danymi

Użytkownicy zawsze zachowują suwerenność nad swoimi danymi. To oni decydują, jakimi informacjami chcą się podzielić. W tym miejscu do gry wchodzą świadkowie. Ci “atestatorzy” są odpowiedzialni za weryfikację danych użytkownika i wydawanie poświadczeń. Jeden ze sposobów na tworzenie i zarządzanie zdecentralizowanymi danymi uwierzytelniającymi pochodzi na przykład od startupu KILT, z którym Fractal współpracuje. KILT opiera się również na Polkadot.

Podczas gdy świadkowie gwarantują autentyczność danych użytkownika, weryfikatorzy sprawdzają, czy interakcje użytkowników są również autentyczne. Jeśli tak jest, weryfikator przenosi cenę ofertową dla interakcji do oddzielnego portfela escrow, escrow arbitrażu. W ten sposób Fractal chce rozwiązać problem oszustw w branży reklamowej, na przykład w postaci fałszywych numerów kliknięć.